Jak wybrać wózek inwalidzki

Co to są wózki inwalidzkie?

Wózek inwalidzki jest pojazdem kołowym, przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych lub osób z problemami narządu ruchu. Najczęstszymi użytkownikami są osoby z urazami oraz dysfunkcjami kończyn dolnych oraz kręgosłupa. Wózki inwalidzkie wykorzystywane są także w przypadku konieczności przewiezienia chorego bez większego wysiłku z jego strony.

Rozróżniamy kilka rodzajów wózków inwalidzkich:

- wózki ręczne - wózki do przewożenia chorego oraz do samodzielnego poruszania się,

- wózki dla osób aktywnych - lekkie wózki o specjalnej konstrukcji, dla osób bardziej aktywnych w terenie,

- wózki stabilizujące plecy i głowę -wózki inwalidzkie "wysokie", stabilizujące z możliwością odchylenia do pozycji leżącej,

- wózki inwalidzkie specjalne dla dziecięce - wózki dla dzieci i młodzieży, wyposażone w elementy zapewniające lepszą stabilizację dziecka oraz zachowanie odpowiedniej postawy,

- wózki sportowe - specjalistyczne wózki dla osób uprawiających sport lub aktywnych fizycznie,

- wózki inwalidzkie elektryczne,

Na naszym rynku znajduje się szeroka oferta przeróżnych wózków inwalidzkich. Zachęcamy do poświęcenia trochę czasu na wybór odpowiedniego wózka. 

Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki?

Zakup wózka inwalidzkiego powinien być przemyślany. Warto zasięgnąć pomocy specjalisty w doborze odpowiedniego do rodzaju niepełnosprawności, gabarytów osoby, oraz potrzeb. Postaramy się udzielić kilku ważnych informacji, pomocnych przy wyborze.

Warto zwrócić uwagę na:

- przeznaczenie wózka,

- rodzaj niepełnosprawności,

- wymiary wózka - dobrać do gabarytów osoby,

- elementy dodatkowe - w zależności od potrzeb,

Przeznaczenie wózka. Wybór odpowiedniego wózka zaczynamy od jego przeznaczenia, to znaczy czy będzie używany w domu, pomieszczeniu czy na zewnątrz, będzie służył tylko do przewożenia czy do aktywnych wyjazdów. Warto tu zwrócić uwagę na wagę wózka oraz wybór odpowiedniego ogumienia. Warto zwrócić uwagę na potrzeby oraz styl życia prowadzony przez osobę dla której wózek jest przeznaczony.

Wybór w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Następnie kierujemy się rodzajem niepełnosprawności bądź uszkodzenia narządu ruchu. Istnieją specjalnie skonstruowane wózki inwalidzkie:dla osób wymagających pomocy podczas jazdy lub nie mające możliwości samodzielnego poruszania się na wózku; dla osób potrafiących samodzielnie poruszać się na wózku; dla paraplegików, tetraplegików; dla osób po amputacji kończyny lub kończyn dolnych; dla osób wymagających dodatkowej stabilizacji lub przyjmowania pozycji leżącej lub pozycji półleżącej. Bardzo ważne są wskazania lekarskie lub specjalisty prowadzącego rehabilitację.

Wybór w zależności od wymiarów. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego wózka w zależności od gabarytów pacjenta, szerokość siedziska, wytrzymałość w zależności od wagi i szerokość wózka.

Wybór elementów dodatkowego wyposażenia. Do tego można wybrać elementy dodatkowe, pomocnicze, np: kliny, pasy, podpórki głowy, podpórki pod uda, hamulce dla prowadzącego, koła na szybkozłączkach, typu kół, koloru ramy itd...

Wszystko to w celu zapewnienia komfortu zarówno dla pacjenta jak i dla osoby prowadzącej wózek.

 

Refundacja wózków inwalidzkich

Wózki inwalidzkie są refundowane przez NFZ oraz można uzyskać różnego rodzaju dopłaty ze utworzonych w tym celu fundacji. W bardzo wielu przypadkach wózki nabywane są bezpłatnie. Jeżeli występuje wskazanie do zastosowania wózka inwalidzkiego, lekarz specjalista wypisuje wniosek na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne. Specjalista decyduje o wskazaniu do zaopatrzenia w wózek oraz do rodzaju wózka: wózek inwalidzki ręczny, wózek inwalidzki stabilizujący plecy i głowę, wózek inwalidzki specjalny dziecięcy czy wózek inwalidzki specjalny lekki. Po uzyskaniu wniosku należy udać się do Narodowego Funduszu Zdrowia w celu potwierdzenia uzyskania refundacji na wózek.

Wniosek potwierdzony pozytywnie przez NFZ jest ważny przez 30 dni od daty wystawienia przez lekarza. Warto poświęcić więc trochę czasu na wybór odpowiedniego wózka, który spełni nasze potrzeby. Jeżeli wybierzemy wózek o cenie wyższej od uzyskanej refundacji, dopłacamy pozostałą część lub możemy się starać o dofinansowanie z Fundacji. W wielu przypadkach o dofinansowanie trzeba uzyskać wcześniej, przed właściwym zakupem.

Zasięgnij pomocy przez zakupem wózka !!!

Proponujemy kontakt z naszą firmą. Pomożemy zarówno w wyborze jak i w poinformowaniu co do możliwości uzyskania refundacji na zakup wózka. Zapewniamy pomoc w wyborze odpowiedniego wózka inwalidzkiego w zależności od potrzeb indywidualnych.

Posiadamy szeroki wybór wózków standardowych, komfortowych czy też aktywnych oraz refundację NFZ.

Nasza oferta jest starannie wyselekcjonowana i zawiera różnego rodzaju wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych dostępne w Polsce. Przy wyborze kierowaliśmy się stosunkiem wartości wózka do jego ceny. Braliśmy pod uwagę awaryjność wózków, tzn. polecamy wózki z którymi jest jak najmniej problemów.
Istnieje możliwość w większości wózków wyboru wyposażenia dodatkowego, czyli różnego rodzaju dodatków pomocnych w zależności od niepełnosprawności bądź dysfunkcji.

Jeżeli szukasz wózka, napisz do nas. Chętnie pomożemy i doradzimy.